przejdź do treści strony

Szczecin, Program rodzina 500 plus

baner serwisu

Program Rodzina 500 plus

500 + na nowych zasadach. Złóż wniosek online

Od 1 lipca będzie można elektronicznie złożyć wniosek w ramach programu Rodzina 500 + na nowych zasadach. Świadczenie obejmie każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziny.

500 + po nowemu

Najważniejszą i największą zmianą jest zniesienie kryterium dochodowego. Z programu będą mogli skorzystać bez ograniczeń rodzice jedynaków oraz rodziny z dziećmi, których dochód nie uprawniał wcześniej do pobierania świadczenia na pierwsze dziecko.

Jak złożyć wniosek?

Od 1 lipca przyjmowane będą wnioski w formie elektronicznej. Wypełnienie wniosku zajmuje teraz dosłownie kilka minut. Rodzic będzie musiał wpisać w nim tylko podstawowe dane – swoje oraz dzieci, zaznaczyć odpowiednie oświadczenia, podać numer konta. Złożenie wniosku drogą elektroniczną jest najszybszą i najwygodniejszą formą aplikowania o przyznanie świadczenia.

Wnioski online można złożyć za pośrednictwem:

  • bankowości elektronicznej;

  • portalu Emp@tia;

  • portalu PUE ZUS.

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września świadczenie na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Na podstawie takiego wniosku od 1 lipca zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają „500+”), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września).

Tradycyjne, papierowe wnioski będą przyjmowane miesiąc później – od 1 sierpnia. Będzie można je złożyć osobiście w trzech punktach na terenie miasta:

  • w głównej siedzibie SCŚ przy ul. Kadłubka 12;

  • w filii SCŚ przy ul. Kaszubskiej 30;

  • w filii Urzędu Miasta przy ul. Rydla 38.

Wypłaty świadczeń

Rodzice, którzy złożą swoje wnioski w terminie od lipca do września otrzymają świadczenie z wyrównaniem od dnia 1 lipca.

Terminy wypłaty świadczeń będą zależały od momentu złożenia wniosku:

  • Złożenie wniosków w lipcu i sierpniu -> wypłata z wyrównaniem najpóźniej do 31 października;

  • Złożenie wniosku we wrześniu -> wypłata z wyrównaniem najpóźniej do 30 listopada;

  • Złożenie wniosku po 30 września -> wypłata bez wyrównania od miesiąca złożenia wniosku (najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku).

Są to graniczne terminy określone w ustawie. Szczecińskie Centrum Świadczeń zawsze stara się realizować wypłaty wcześniej, tak aby pieniądze jak najszybciej trafiły do rodzin.

Obecnie w Szczecinie ze świadczenia korzysta ok. 20 tysięcy rodzin. Co miesiąc na rzecz ok. 27 tysięcy dzieci wypłacane jest niemal 14 milionów złotych. Po zmianach w programie szacujemy, że do pobierania świadczenia uprawionych będzie ok. 35-40 tysięcy rodzin.